2) ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ АВТОМОБІЛЬНИМ ТРАНСПОРТОМ
Нормативна база:
Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (надалі - Правила) визначають права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників.
Правила не регламентують перевезення небезпечних, великовагових, великогабаритних вантажів, пошти та перевезення вантажів у міжнародному сполученні, оскільки такі перевезення мають свої особливості, що стосуються виконання комплексу вимог при вантажно-розвантажувальних роботах, власне процесу перевезення та його документального оформлення, а також узгодження таких правил із відповідними компетентними установами ([1]).
вантаж |
- всі предмети з моменту прийняття для перевезень до здачі одержувачу вантажу ([1] пункт 1). |
Правила включають наступні розділи::
1. Терміни та поняття
2. Загальні відомості про вантажі
3. Правила укладення договорів
4. Страхування вантажів
5. Правила упакування вантажів
6. Правила визначення ваги вантажів
7. Правила маркування вантажів
8. Правила вантаження і розвантаження вантажів
9. Правила пломбування вантажів
10. Правила приймання вантажів для перевезення
11. Правила оформлення документів на перевезення
12. Правила транспортування вантажів
13. Правила здачі вантажів
14. Розрахунки за перевезення
15. Правила складання актів
16. Правила пред'явлення та розгляду претензій
17. Правила перевезень вантажів в контейнерах
18. Правила перевезень вантажів на піддонах та у пакетах
19. Правила перевезень продукції сільського господарства
20. Правила перевезень продукції лісової, деревообробної і целюлозно-паперової промисловості
21. Правила перевезень навалочних вантажів (руди металічної, вугілля, коксу)
22. Правила перевезень мінеральної сировини, мінерально-будівельних матеріалів та виробів
23. Правила перевезень продукції металургійної промисловості
24. Правила перевезень продукції хімічної промисловості
25. Правила перевезень продукції харчової, м'ясо-молочної та рибної промисловості
26. Правила перевезень промислових товарів народного споживання
27. Правила перевезень продукції машинобудування, приладобудування і металообробної промисловості
28. Правила міжміських перевезень вантажів
29. Правила перевезень швидкопсувних вантажів в міжміському сполученні
Після того, як Перевізник і Замовник узгодили умови перевезень і розрахунки, стверджений підписом і печаткою Перевізника проект Договору з необхідними до нього додатками в двох екземплярах Перевізник ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ направити Замовнику не пізніше ніж через три дні після його узгодження ([1] пункт 3.4).
Замовник не пізніш як через 10 днів після одержання від Перевізника проекту Договору підписує його і додатки до нього, стверджує їх печатками і один екземпляр повертає Перевізнику ([1] пункт 3.5.1).
Перевізники можуть перевозити вантажі за разовим договором, примірна форма якого наведена в додатку 2 ([1] пункт 3.9).
Разові договори повинні бути укладені у письмовій формі ([1] пункт 10.3).
Замовник з метою відшкодування заподіяних йому збитків у разі повної або часткової втрати, ушкодження чи псування вантажу при перевезенні, внаслідок стихійного лиха тощо може застрахувати своє майно відповідно до Закону України "Про страхування" ([1] пункт 4).
До упаковки ставляться такі вимоги:
- вид упаковки має відповідати особливостям вантажу;
- упаковка має забезпечувати повне збереження вантажу під час його транспортування з урахуванням вантажно-розвантажувальних робіт;
- упаковка має відповідати кліматичним умовам;
- упаковка має відповідати вимогам митного режиму;
- упаковка може виконувати рекламні цілі ([1] пункт 5.2).
На упакованих та штучних неупакованих вантажах, крім тих, які перевозяться навалом, Замовник ПОВИНЕН зазначити массу брутто і нетто. На вантажах стандартної маси зазначати це не обов'язково ([1] пункт 6.1).
Визначення маси вантажу провадиться технічними засобами Замовника ([1] пункт 6.2).
При поданні вантажів в тарі чи упаковці і штучних вантажів дрібними відправками Замовник ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ завчасно замаркувати кожне вантажне місце відповідно до державного стандарту ([1] пункт 7.1).
Відповідальність за відсутність спеціального маркування та її наслідки покладається на Замовника ([1] пункт 7.3).
При перевезеннях вантажів контроль за своєчасним прибуттям транспорту протягом дня, регулювання його розстановки, подачі під завантаження, використання транспорту, що звільнився, у зворотному напрямку, облік завантаження, часу прибуття та відправлення рухомого складу виконується Перевізником або Замовником залежно від прийнятої ними схеми перевезень ([1] пункт 8.3).
Участь водія у вантаженні або розвантаженні може мати місце тільки за його згодою ([1] пункт 8.7).
Вантаження і розвантаження вважаються закінченими після вручення водієві належним чином оформлених товарно-транспортних накладних на навантажений або вивантажений вантаж ([1] пункт 8.26).
Пломбування вантажів проводиться Замовником з його ініціативи або на вимогу Перевізника ([1] пункт 9.1).
Основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та подорожні листи вантажного автомобіля.
Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (ветеринарні, санітарні та якісні - сертифікати, свідоцтва, довідки, паспорти тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів ([1] пункт 11.1).
товарно-транспортна накладна |
- єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи ([1] пункт 1). |
подорожній лист |
- первинний документ про облік вантажних автомобільних перевезень, що всебічно характеризує роботу автомобіля і водія з моменту їх виїзду з автотранспортного підприємства і до повернення на підприємство ([1] пункт 1). |
Для перевезення специфічних (побутових, харчових, швидкопсувних тощо) вантажів необхідно надавати спеціалізований та відповідно обладнаний рухомий склад згідно з вимогами санітарних правил і нормативів ([1] пункт 12.2).
Здача вантажів вантажоодержувачу у пункті призначення по масі і кількості місць провадиться у порядку і способом, за якими вантажі були прийняті від вантажовідправника (зважуванням на вагах, обмірюванням, підрахунком місць та ін.) ([1] пункт 13.2).
Форма і порядок розрахунків, а також випадки зміни розміру оплати за перевезення вантажів і надання інших послуг, пов'язаних з цим, визначаються Перевізником з вантажовідправником або вантажоодержувачем - Замовником при укладенні ними Договору на перевезення вантажів ([1] пункт 14.1).
У разі зіпсуття або пошкодження вантажу, а також у разі розбіжностей між Перевізником і вантажовідправником (вантажоодержувачем) обставини, які можуть служити підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актом за формою, що наведена в додатку 4 ([1] пункт 15.1).