Розділ 10.18. ПОСЛУГИ З НАДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ


Нормативна база:


1. Закон України «Про інформацію» від 02.10.1992 р. № 2657-XII.  


Закон регулює відносини щодо створення, збирання, одержання,  зберігання,  використання, поширення, охорони, захисту інформації.


Суб'єктами інформаційних відносин є:
    - фізичні особи;
    - юридичні особи;
    - об'єднання громадян;
    - суб'єкти владних повноважень ([1] стаття 4 частина 1).


Об'єктом інформаційних стосунків є інформація ([1] стаття 4 частина 2).


інформація


- будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені  на  матеріальних  носіях або відображені в електронному вигляді ([1] стаття 1).


Кожен МАЄ ПРАВО на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації,   необхідної  для  реалізації  своїх  прав,  свобод  і законних інтересів

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські,  політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб ([1] стаття 5 частина 1).


За змістом інформація поділяється на такі види:
    - інформація про фізичну особу;
    - інформація довідково-енциклопедичного характеру;
    - інформація про стан довкілля (екологічна інформація);
    - інформація про товар (роботу, послугу);
    - науково-технічна інформація;
    - податкова інформація;
    - правова інформація;
    - статистична інформація;
    - соціологічна інформація;
    - інші види інформації ([1] стаття 10).


інформація про   фізичну

особу (персональні  дані)

- відомості  чи  сукупність  відомостей  про  фізичну   особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована  ([1] стаття 11 частина 1).


інформація    довідково-

енциклопедичного характеру

- систематизовані, документовані, публічно оголошені або іншим чином поширені  відомості  про  суспільне,  державне життя та навколишнє природне середовище ([1] стаття 12 частина 1).


інформація про стан  довкілля

(екологічна  інформація)


- відомості та/або дані про:
       = стан складових довкілля та його компоненти,  включаючи генетично  модифіковані  організми,  та   взаємодію  між  цими складовими;
       = фактори, що впливають  або  можуть  впливати  на  складові довкілля  (речовини,  енергія,  шум  і випромінювання,  а  також діяльність або заходи,  включаючи адміністративні,  угоди в галузі навколишнього  природного  середовища,  політику,   законодавство, плани і програми);
       = стан здоров'я  та  безпеки  людей,  умови  життя людей,  стан об'єктів культури і споруд тією мірою,  якою на  них  впливає  або може вплинути стан складових довкілля;
       = інші відомості та/або дані   ([1] стаття 13 частина 1).


інформація про товар (роботу,

послугу)

- відомості та/або дані, які  розкривають кількісні,  якісні та інші характеристики товару (роботи, послуги) ([1] стаття 14 частина 1).


науково-технічна  інформація


- будь-які відомості та/або дані про вітчизняні  та  зарубіжні  досягнення  науки, техніки  і виробництва,  одержані в  ході  науково-дослідної, дослідно-конструкторської, проектно-технологічної,  виробничої  та громадської діяльності, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді ([1] стаття 15 частина 1).


податкова інформація


- сукупність відомостей і  даних,  що створені  або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності  і  необхідні  для  реалізації  покладених  на контролюючі  органи  завдань  і  функцій ([1] стаття 16 частина 1).


правова  інформація


- будь-які відомості про право, його систему, джерела,  реалізацію,  юридичні  факти,  правовідносини, правопорядок,  правопорушення і боротьбу з ними та їх профілактику тощо ([1] стаття 17 частина 1).


статистична інформація


- документована інформація,  що дає кількісну   характеристику   масових   явищ  та  процесів,  які відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя суспільства  ([1] стаття 18 частина 1).


соціологічна інформація


- будь-які документовані відомості про ставлення до окремих осіб, подій, явищ, процесів, фактів тощо ([1] стаття 19 частина 1).


НЕ ДОПУСКАЮТЬСЯ збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених  законом,  і  лише  в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної  інформації  про  фізичну особу належать, зокрема, дані про її  національність,  освіту,  сімейний  стан,  релігійні переконання, стан здоров'я, а також  адреса,  дата  і  місце народження.

Кожному ЗАБЕЗПЕЧУЄТЬСЯ вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом ([1] стаття 11 частина 2).


По порядку доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом  ([1] стаття 20 частина 1).

Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація ([1] стаття 21 частина 1).


Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов,  а також в інших випадках, визначених законом ([1] стаття 21 частина 2).


   До інформації з обмеженим доступом НЕ МОЖУТЬ бути віднесені такі відомості:

1) про стан довкілля, якість харчових продуктів і  предметів побуту;

2) про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні ситуації, що сталися або можуть статися і  загрожують безпеці людей;
  3) про стан здоров'я населення, його життєвий рівень, включаючи  харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне   забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення;

4) про факти порушення прав і свобод людини і громадянина;

5) про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб;

6) інші  відомості, доступ до яких не може бути обмежено відповідно до законів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України ([1] стаття 21 частина 4).

Основними джерелами інформації довідково-енциклопедичного характеру є: енциклопедії, словники, довідники, рекламні повідомлення та оголошення, путівники, картографічні матеріали, електронні бази та банки даних, архіви різноманітних довідкових інформаційних служб, мереж та  систем, а також довідки, що видаються уповноваженими на те органами  державної  влади  та органами   місцевого  самоврядування,  об'єднаннями  громадян, організаціями, їх працівниками та автоматизованими інформаційно-телекомунікаційними системами ([1] стаття 12 частина 2).


Інформація про стан довкілля,  крім інформації  про  місце розташування  військових  об'єктів, НЕ МОЖЕ бути віднесена до інформації з обмеженим доступом ([1] стаття 13 частина 3).


Інформація про вплив товару (роботи, послуги) на життя та здоров'я  людини  НЕ МОЖЕ бути віднесена до інформації з обмеженим доступом ([1] стаття 14 частина 2).


Науково-технічна інформація є відкритою за режимом доступу, якщо інше не встановлено законами України ([1] стаття 15 частина 3).


Джерелами правової інформації є Конституція України, інші законодавчі і підзаконні нормативно-правові акти, міжнародні договори та угоди, норми і принципи міжнародного права, а також ненормативні правові акти, повідомлення засобів масової інформації, публічні виступи, інші джерела інформації  з правових питань ([1] стаття 17 частина 2).


засоби масової інформації


- засоби, призначені для публічного поширення друкованої або аудіовізуальної інформації  ([1] стаття 22 частина 2).


Офіційна державна статистична інформація підлягає систематичному оприлюдненню  ([1] стаття 18 частина 2).


Інформаційна продукція і інформаційні послуги є об'єктами цивільно-правових відносин, що регулюються цивільним законодавством України ([1] стаття 23 частина 2).

інформаційна продукція


- матеріалізований  результат інформаційної  діяльності,  призначений для задоволення  потреб суб'єктів   інформаційних відносин ([1] стаття 23 частина 1).


інформаційна послуга


- діяльність з надання інформаційної продукції  споживачам  з  метою задоволення їхніх потреб ([1] стаття 23 частина 1).


Назад в розділ

До змісту

Яндекс.Метрика