1.3.5. ТОРГІВЛЯ У РОЗСТРОЧКУ (КРЕДИТ)


Нормативна база:


1. Закон України «Про захист прав споживачів»  від 12.05.1991 р. № 1023-XII.

2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил торгівлі у розстрочку фізичним особам» від 30.03.2011 р. № 383.


Продаж товарів у розстрочку,  тобто на умовах розстрочення кінцевого розрахунку, на визначений строк та під відсоток, здійснюється фізичним  собам, які мають постійний дохід незалежно від їх місця проживання ([2] пункт 3).


Перелік  товарів,  що  продаються  у розстрочку,  визначає суб'єкт господарювання самостійно ([2] пункт 4).


Під час продажу товарів у розстрочку з покупців на користь суб'єкта  господарювання  на  суму,  що  відповідає  ціні  товару, проданого у розстрочку, можуть нараховуватися  відсотки,  розмір яких встановлюється договором  ([2] пункт 9).


Продаж товарів у розстрочку здійснюється на підставі договору  купівлі-продажу  товарів  у розстрочку (далі - договір), який укладається між суб'єктом господарювання та фізичною особою (покупцем), відповідно до якого суб'єкт господарювання зобов'язується передати обумовлений  товар,  а  покупець провести розрахунки за товар у строки та у розмірах,  передбачених договором.

Договором визначаються умови, за яких здійснюється  продаж товарів у розстрочку  ([2] пункт 5).


Договір  укладається за  умови  пред'явлення   покупцем паспорта  і  довідки для придбання товарів у розстрочку (додаток), що  видається  за  місцем роботи (навчання), а непрацюючим пенсіонерам - органом, що призначив пенсію  ([2] пункт 6).


Договір між суб'єктом господарювання і покупцем, який здійснюватиме  оплату  товару шляхом відрахувань з його заробітної плати (стипендії) за місцем роботи (навчання), складається у трьох примірниках:  перший  -  залишається  у  суб'єкта  господарювання, другий - передається покупцеві,  третій - підприємству  (установі, організації), що видало довідку.

У разі проведення розрахунків з покупцями, які здійснюватимуть оплату товару  шляхом  внесення  готівки  до  каси суб'єкта  господарювання  або  шляхом безготівкового перерахування через банківські установи, договір укладається у двох примірниках: один - залишається у суб'єкта господарювання, другий - передається покупцеві ([2] пункт 8).


Право власності на товари, передані у розпорядження покупця, переходить до нього після проведення кінцевого розрахунку.

Під час продажу транспортних  засобів  у  розстрочку  суб'єкт господарювання  робить позначку "розстрочка" у довідці-рахунку або в  акті  приймання-передачі,   що   видається   заводом-виробником покупцеві.  Такі транспортні засоби не підлягають відчуженню,  про що в свідоцтві про їх  реєстрацію робиться позначка "відчуження заборонено", а також не   знімаються з  обліку  в  органах Державтоінспекції до пред'явлення покупцем  договору з відміткою суб'єкта господарювання  про  проведення  розрахунку  в  повному обсязі ([2] пункт 10).


На товари,  придбані у розстрочку, поширюються гарантійні строки обслуговування (ремонту) або гарантійна заміна, встановлені для  товарів,  що продаються у роздрібній торговельній мережі з розрахунком без розстрочки  ([2] пункт 13).


Продаж товарів у розстрочку і внесення чергових платежів здійснюються за цінами,  що діють на день продажу.  Наступна зміна цін  на  товари,  продані  у  розстрочку,  не   тягне   за   собою перерахунку.

Суб'єкт господарювання  під  час  продажу  у  розстрочку  від одного  до  п'яти  років  транспортних засобів визначає суму розстрочки в національній грошовій одиниці   ([2] пункт 14).


   На підставі письмової заяви покупця  розрахунки  за  придбані ним  у  розстрочку товари   можуть  проводитися  підприємством (установою, організацією), де працює (навчається) покупець, шляхом відрахування з його заробітної плати (стипендії) суми чергового платежу та відсотків за наданий кредит у строки та у розмірах,  що передбачаються договором  ([2] пункт 17).


За несвоєчасне  внесення чергових платежів за придбані у розстрочку  товари з покупців,  що  здійснюють  погашення суми розстрочки, на користь суб'єкта господарювання стягується відсоток у розмірі, який обумовлений договором.

Якщо покупець не здійснив  у  встановлений  договором строк черговий платіж за проданий у розстрочку товар, продавець МАЄ ПРАВО вимагати повернення проданого товару  ([2] пункт 18).


Суб'єкт господарювання ПОВИНЕН розмістити на видному та доступному для покупців місці перелік  товарів,  що  продаються  у розстрочку, інформацію про загальні умови укладення, виконання та розірвання договору,  про розмір  відсотків,  що  справляються  на користь суб'єкта господарювання, порядок заміни товарів неналежної якості, іншу інформацію у сфері торгівлі у розстрочку  ([2] пункт 19).


Вимоги до Договору про надання споживчого кредиту, відповідно до якого кредитодавець надає кошти (споживчий кредит) або бере зобов'язання надати їх споживачеві для придбання продукції у розмірі та на умовах, встановлених договором, а споживач зобов'язується повернути їх разом з нарахованими відсотками. встановлені в [1] стаття 11 частина 4.


Назад в розділ

До змісту

Яндекс.Метрика