1) ХАРЧОВІ ДОБАВКИ


Нормативна база:


1. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку харчових добавок, дозволених для використання у харчових продуктах» від 04.01.1999 р. № 12.

2. Нечаев А.П., Кочеткова А.А., Зайцев А.Н. Пищевые добавки. – М.: Колос, 2001. – 256.: ил. – (Учебники и учеб. Пособия для студентов высших учебных заведений).


Поділ харчових добавок на самостійні групи є достатньою мірою умовним  ([2]).


КЛАСИФІКАЦІЯ ХАРЧОВИХ  ДОБАВОК


Основною групою речовин, що визначають зовнішній вигляд продуктів харчування, є харчові фарбники і речовини, які сприяють збереженню забарвлення. Споживач давно звик до певного кольору тих або інших продуктів харчування, пов'язуючи з ним їх смак, ступінь готовності до вживання, якість. Колір харчових продуктів, їх зовнішня привабливість грають велику роль в торгівлі продуктами харчування, оцінці їх вартості, в конкуренції на ринку.

При оцінці харчових продуктів споживач особливу увагу приділяє їх смаку і аромату. Велику роль тут грають традиції, звички, відчуття гармонії, яке виникає в організмі людини при вживанні харчових продуктів з певним приємним смаком і ароматом.

Необхідність в збереженні (консервації) продуктів виникла у людини з давніх часів. Спочатку це були сушка і засолка, застосування спецій, оцту, масла, меду, солі (соління продуктів), сірчанистої кислоти для стабілізації вина. В кінці XIX - початку XX ст. з розвитком хімії починають застосовувати хімічні консерванти: бензойну і саліцилову кислоти, похідні бензойної кислоти. Широке розповсюдження консерванти отримали в кінці XX ст.

Прискорення технологічних процесів забезпечують ферментні препарати, хімічні каталізатори, екстрагенти і інші речовини. Для регулювання і поліпшення текстури харчових систем і готових продуктів використовують емульгатори, гелеутворювачі, стабілізатори, для поліпшення якості сировини і готових продуктів застосовують вибілювачі муки, фіксатори міоглобіну. Для запобігання грудкуванню і злежуванню продукту застосовують поліруючі засоби ([2]).


харчові фарбники


- основна група речовин, вживаних для фарбування харчових продуктів.

  Не відносяться до харчових добавок - фарбників:

 - харчові продукти (плоди, ягоди тощо), включаючи сушені або концентровані;

  - прянощі і спеції, що використовуються в процесі виготовлення складних харчових продуктів через їх смакоароматичні або харчові властивості,які володіють вторинним фарбувальним ефектом (фруктові і овочеві соки або пюре, кава, какао, шафран, паприка і ін.);

  - фарбники, що вживаються  для фарбування неїстівних зовнішніх частин харчових продуктів (неїстівні оболонки для сирів, ковбас і ін.) ([2]).


консерванти


- речовини, що продовжують термін зберігання продуктів, захищаючи їх від псування, що викликається мікроорганізмами (бактерії, цвілеві гриби, дріжджі, серед них можуть бути патогенні і непатогенні види) ([2]).


У Україні ЗАБОРОНЕНІ харчові добавки - Е121 (цитрусовий червоний), Е123 (амарант), Е239 (гексаметилентетрамін), Е240 (формальдегід). У Європі, окрім перерахованих, також заборонені -  Е103, Е105, Е125, Е126, Е130 і Е152, а E313 – умовно дозволена.

Перелік харчових добавок, дозволених до застосування в Україні, приведений в [1].


ДІЯ ХАРЧОВИХ ДОБАВОК НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ 


Назад в розділ

До змісту

Яндекс.Метрика