1) ПРО ПРИДАТНІСТЬ ГРОШЕЙ


Непридатними грошима є ті, які в процесі використання одержали певний знос і пошкодження, але зберегли всі ознаки платіжності чи втратили, або змінили окремі з них. Такі гроші, у свою чергу, діляться на зношені і дуже зношені.

Зношені мають незначні ознаки зносу і пошкоджень, а саме:

- банкноты - без пошкоджень, але потерті, з ознаками фізичного зносу, із загальними і локальними забрудненнями, з плямами в будь-якому місці, написами (включаючи видимі лише в ультрафіолетових або інфрачервоних променях), відбитками штампів, надірвані і надрізані незалежно від розміру надриву (надрізу), з склеєними надривами і надрізами (склеєна ділянка не повинна заважати визначенню номіналу і достовірності банкноты, склеюватися з іншими банкнотами), з проколами і отворами, відірваними краями і кутами;

- монети – з подряпинами і зміненим початковим кольором, якщо вони зберегли зображення Малого герба України і номіналу, а також рельєфний обідок, якщо він є на затвердженому зразку.

Такі банкноты і монети, якщо вони не викликають ніякого сумніву щодо достовірності і платіжності, повинні без обмежень прийматися установами, організаціями і підприємствами всіх форм власності до всіх видів наявних платежів. Установи банків приймають зношені банкноти і монети разом з виручкою підприємств, установ і організацій, а також як платежі від фізичних і юридичних осіб для проведення інших операцій з грошовою готівкою і обміну на придатні до обороту банкноти і монети.

Дуже зношені - це банкноти і монети, які мають істотні ознаки зносу або пошкоджень:

- банкноти - з втраченими частинами, якщо збереглося не менше 55 відсотків початкової площі, розірвані на дві або більше частин, окрім тих, що розрізають на вузькі смуги, і склеєні (склеєна ділянка не повинна заважати визначенню достовірності і склеюватися з іншими банкнотами), в т.ч. з втраченими частинами, якщо не менше 55 відсотків загальної площі частин, які залишилися, безумовно відносяться до однієї банкноти; що розрізають на вузькі смуги і склеєні, якщо всі смуги збереглися; пошкоджені вогнем, водою, різними рідинами і хімікатами; склеєні з двох половинок різних банкнотів одного номіналу і дизайну, якщо ці половинки (частини) в місці склеювання по дизайну доповнюють одна іншу, а їх сумарна площа не менше 75 відсотків початкової площі банкноти;

- монети - деформовані, але без отворів і надломів, якщо на цих монетах збереглися зображення Малого герба і номіналу.

Дуже зношені і з дефектами виробника банкноты і монети, достовірність і платежность яких не викликає ніякого сумніву, можна обміняти в установах банків, які зобов'язані приймати їх від юридичних і фізичних осіб для обміну на придатних, а також для зарахування на внески, поточні рахунки і в платежі.

Установам банків забороняється видавати клієнтам (юридичним і фізичним особам) не придатні до обороту банкноти і монети. Інші установи, організації, підприємства всіх форм власності для розрахунків з фізичними і юридичними особами повинні використовувати перш за все придатні до обороту банкноти і монети.

Банкноти і монети, які викликали сумнів щодо достовірності і платіжності, передають установам банків в установленому порядку на експертизу регіональному управлінню Національного банку по його місцезнаходженню.

Банкноти і монети, вилучені Національним банком України з обороту, і ті, що не підпадають під визначення платіжних, включаючи банкноты, від яких залишилося менше 55 відсотків початкової площі, а також фальшиві і перероблені є неплатіжними. Вони не приймаються до платежів жодним підприємством, установою або організацією, установами банків і до обміну не придатні.

Як виняток справжні банкноти, які втратили платіжність внаслідок пожежі, катастрофи, іншого нещасного випадку або стихії, можуть бути обмінені Центральним сховищем за рішенням Департаменту обороту грошової готівки Національного банку України.


Назад в розділ

До змісту

Яндекс.Метрика