10.1.16. ПОСЛУГИ З ПАРКУВАННЯ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
Нормативна база:
Дія Правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування (далі - користувачі), а також на суб'єктів господарювання, які утримують такі майданчики ([1] пункт 2).
Правила не регулюють питання організації та порядку надання послуг із зберігання транспортних засобів ([1] пункт 3).
Паркування може бути платним або безоплатним відповідно до рішення органу місцевого самоврядування або оператора ([1] пункт 5).
Відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної ([1] пункт 13).
Відведені майданчики для платного паркування обов'язково ПОВИННІ бути обладнані паркувальними автоматами з розрахунку не менш як один автомат на 10 місць для паркування з обох боків уздовж проїзної частини вулиці, дороги або тротуару ([1] пункт 14).
паркувальний автомат |
- технічний пристрій, призначений для сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування за допомогою спеціальних платіжних карток та готівкою ([1] пункт 4). |
місце для паркування |
- місце стоянки одного транспортного засобу на майданчику для паркування, позначене дорожньою розміткою відповідно до Правил дорожнього руху ([1] пункт 4). |
Спеціально обладнані майданчики для паркування можуть бути наземними, підземними, багаторівневими ([1] пункт 15).
На спеціально обладнаних майданчиках для платного паркування обов'язково ПОВИННІ бути встановлені автоматичні в'їзні та виїзні термінали ([1] пункт 16).
автоматичний в'їзний та виїзний термінал |
- система пристроїв, яка призначена для пропуску/випуску транспортних засобів на майданчики/з майданчиків для паркування і може бути обладнана приладом для сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування ([1] пункт 4). |
На спеціально обладнаних майданчиках для паркування у разі можливості встановлюється система відеоспостереження за рухом транспортних засобів на їх території і табло із змінною інформацією про наявність вільних місць для паркування, яке розташовується на в'їзді. Відеоінформація ПОВИННА зберігатися не менш як один місяць. На спеціально обладнаних майданчиках для паркування можуть розміщуватися контрольно-пропускний пункт, приміщення для обслуговуючого персоналу, туалет тощо ([1] пункт 17).
Підземні та багаторівневі спеціально обладнані майданчики для паркування ПОВИННІ мати на в'їзді схему розміщення місць для паркування, в'їздів та виїздів, у тому числі розміщення місць для безоплатного паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"
Підземні та багаторівневі спеціально обладнані майданчики забезпечуються автоматичними установками пожежогасіння та пожежною сигналізацією ([1] пункт 18).
Паркувальні автомати і автоматичні в'їзні та виїзні термінали на майданчиках для платного паркування встановлюються стаціонарно ([1] пункт 19).
На майданчиках для платного паркування у доступному для ознайомлення користувачів місці розміщується інформація про:
- оператора (найменування, адреса, контактні телефони);
- вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування, спосіб оплати (готівковий або безготівковий).
Зазначена інформація надається відповідно до законодавства про мови, а також у разі потреби розміщується її переклад на англійську мову ([1] пункт 21).
оператор |
- суб'єкт господарювання, який здійснює обладнання і утримання майданчика для паркування ([1] пункт 4). |
На місцях для паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не можуть бути розміщені інші транспортні засоби ([1] пункт 22).
Оператор ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ:
- використовувати майданчик для паркування за призначенням;
- обладнати майданчик для паркування відповідно до вимог цих Правил, Правил дорожнього руху, норм, нормативів, стандартів з урахуванням вимог безпеки дорожнього руху;
- утримувати територію та під'їзні шляхи до майданчика для паркування у належному технічному та санітарному стані;
- повідомляти органи Державтоінспекції МВС про виявлені порушення цих Правил;
- дійснювати контроль за своєчасною сплатою вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування;
- надавати роз'яснення користувачам щодо застосування цих Правил;
- організовувати навчання персоналу, який обслуговує майданчик для паркування ([1] пункт 24).
Оператор НЕ НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ЗБЕРЕЖЕННЯ транспортних засобів, розміщених на майданчиках для паркування ([1] пункт 25).
Користувач ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ:
- поставити транспортний засіб на місце для паркування відповідно до дорожньої розмітки та дорожніх знаків, а також з дотриманням вимог цих Правил і Правил дорожнього руху;
- сплатити вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування;
- розмістити у лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу платіжний документ так, щоб забезпечити його видимість для перевірки;
- після закінчення часу паркування, за який сплачено, звільнити місце паркування або сплатити вартість послуг з утримання майданчика для платного паркування за час фактичного паркування.
ДОПУСКАЄТЬСЯ безоплатна стоянка транспортного засобу протягом 10 хвилин після закінчення часу паркування, за який сплачено ([1] пункт 26).
Режим роботи майданчиків для паркування, що перебувають у комунальній власності, встановлюють органи місцевого самоврядування, а приватних - оператор за погодженням з органами місцевого самоврядування ([1] пункт 27).
У разі коли внаслідок паркування транспортного засобу з порушенням цих Правил або Правил дорожнього руху буде пошкоджено майно оператора, житлово-комунального господарства, учасників дорожнього руху, зелені насадження, створено перешкоди виконанню робіт з утримання доріг, інженерних мереж, будинків та споруд, розташованих уздовж дороги, користувач несе відповідальність згідно із законом ([1] пункт 28).
Сплата вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування здійснюється:
-шляхом придбання паркувального талону з визначеною тривалістю паркування, в якому зазначається дата та час розміщення транспортного засобу на майданчику для платного паркування;
- готівкою або за допомогою спеціальної платіжної картки через паркувальний автомат чи автоматичний в'їзний та виїзний термінали.
У разі сплати та вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування готівкою або за допомогою спеціальної платіжної картки через автоматичний в'їзний термінал користувач отримує паркувальний талон, на якому зазначено час в'їзду на майданчик для паркування, та сплачує за час паркування на автоматичному виїзному терміналі відповідно до паркувального талону з отриманням фіскального чека.
Сплата вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування підтверджується одним платіжним документом ([1] пункт 29).
Під час паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує вартість згідно з тарифом, установленим виконавчими органами сільських, селищних, міських рад у порядку і межах, визначених законодавством, з урахуванням переліку основних послуг ([1] пункт 30).
У разі повної або часткової несплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування оператор МАЄ ПРАВО перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика шляхом застосування спеціальних пристроїв-шлагбаумів або технічних засобів для перешкоджання виїзду.
Оператор може засвідчити відсутність платіжного документа на лобовому склі транспортного засобу за допомогою фотозйомки.
Оператор ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ розмістити на автоматичному в'їзному та виїзному терміналах або технічному засобі для перешкоджання виїзду номер безоплатного багатоканального телефонного зв'язку, за яким користувач може звернутися до оператора щодо усунення перешкоди для виїзду транспортного засобу з майданчика для платного паркування.
Диспетчерська служба оператора ЗОБОВ'ЯЗАНА підтвердити користувачу час прийняття звернення.
Диспетчерська служба оператора ЗОБОВ'ЯЗАНА здійснювати технічний аудіозапис та вести реєстр звернень користувачів із зазначенням інформації про користувача та час його звернення до оператора щодо усунення перешкоди для виїзду транспортного засобу з майданчика для платного паркування.
На звернення користувача представник оператора ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ прибути протягом однієї години.
Після перевірки сплати користувачем вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування та вартості застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду представник оператора ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ усунути перешкоду для виїзду транспортного засобу з майданчика.
У разі прибуття представника оператора на звернення користувача пізніше, ніж через одну годину, користувач МАЄ ПРАВО не сплачувати вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування ([1] пункт 31).
Якщо користувач відмовився сплатити вартість послуг з утримання майданчиків для платного паркування та вартість застосування технічних засобів для перешкоджання виїзду, представник оператора складає відповідний акт, який підписують два свідки, користувач та представник оператора, і усуває перешкоду для виїзду транспортного засобу з майданчика. У такому разі питання сплати вартості послуг вирішується у судовому порядку ([1] пункт 32).